M.4s OA knee braces medi physiotherapy

M.4®s OA

4 nokta prensipli rigid ortez

 • Ağrıyı azaltma ve mobiliteyi geri kazanma
 • Hafif

 Tıbbi özellikler

Varus veya valgus baskısını ortadan kaldıran 4 noktalı fonksiyonel rigid brace

M.4s OA bir varus/valgus atelidir.  Ürün sağlıklı cilt üzerinde haricen kullanılır.


Özellikler

Ürün avantajları

 • 3 nokta prensibi kullanılarak medial ve lateral kompartmanın rahatlatılması

 • Eklemin etkilenen tarafında ağırlık aktarımı azaltılarak ağrının giderilmesi

 • 4 nokta prensibi ile optimum stabilizasyon

 • Sert çerçeve ile güvenli colateral stabilizasyon

 • Fleksiyon ve ekstansiyon sınırlaması zarar verici eklem hareketlerine karşı koruma sağlar ve hasarlı yapıları rahatlatır

 • Limitasyon:

 • - Ekstansiyon limitasyonu: 0°, 10°, 20°, 30°, 45°

 • - Fleksiyon limitasyonu: 0°, 10°, 20°, 30°, 45°, 60°, 75°, 90°

 • - İmmobilizasyon: 0°, 10°, 20°, 30°, 45°"


Nasıl çalışır? / Etki şekli

Bu ortez, dizinizdeki gerilimi azaltmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ortez ameliyat sonrası tedavide ve konservatif tedavide (ameliyatsız tedavi) kullanılabilir. Bacağı dışarıya dönmeye karşı korur. Diz ekleminin ağrılı bölgelerinde gerilim azalır ve ortez ağrıda hissedilir bir azalma sağlar. Bazı hastalarda sadece kademeli bir iyileşme görülür.

Giyme/yerleştirme talimatları

Tüm kemerleri açın ve numaralı ucu kemer gözlerinden çekin. İpucu: Kemerin sıkışmasını önlemek için aparattaki Velcro bandın kapatılması tavsiye edilir.
Bir sandalyenin kenarına oturun ve ortezi etkilenen bacağın üzerine yerleştirin. Bacağınızı hafifçe bükün. Ateli, önden görülebilen kamalar dizkapağının üst kenarı seviyesinde olacak bir konuma yerleştirin. Ortezin diziniz üzerinde yanlış bir konumda olmamasına dikkat edin.
Şimdi ön taraftaki en alt kemeri ve arkadaki üst kemeri kapatın. Menteşelere arkaya doğru hafifçe bastırın.
Şimdi uyluğun arkasındaki alt kemeri kapatın. Kemerin uygun şekilde oturduğunu kontrol edin. Yan menteşeler hafifçe geriye doğru konumlandırılmalıdır (tam olarak: dizin yan orta çizgisinin arkasında).
Şimdi ön alt bacak kemerini ve arka alt bacak kemerini, ardından ön uyluk kemerini ve son olarak arka uyluk kemerini kapatın.
Uygunluğu kontrol etmek için birkaç adım atın ya da dizinizi birkaç kez bükün. Gerekirse, iyi bir uyum sağlamak için kemer aynı sırayla yeniden ayarlanabilir.
Giyerken aşırı ağrı veya rahatsızlık hissederseniz, ürünü hemen çıkarın ve doktorunuza veya yetkili mağazanıza başvurun.

Giyme talimatları

Ekstansiyon ve fleksiyon sınırlarının ayarlanması (sadece eğitimli personel tarafından yapılmalıdır):
Ortez 0° ekstansiyon kaması ile hazır halde gelir. İlave kamalar da içerir. Fleksiyon ve ekstansiyon sınırları sorumlu doktorun talimatlarına uygun olarak belirlenmelidir. Hiperekstansiyonu önlemek için ekstansiyon kamaları kullanılmalıdır. Kamalar, ortezin hareket etki alanını tam olarak belirtir. Yumuşak dokudaki durum kompresyona neden olabilir ve dizin hareketini istenen etki alanı içinde kısıtlamak için daha büyük bir kama kullanılması gerekir.
Gerekli kamayı seçin. Uzatma kamaları E ve kıvırma kamaları F ile işaretlenmiştir. Kamayı menteşeye sokun ve çerçeve uçlarının yardımıyla kenetleyerek kilitleyin. Kama otomatik olarak doğru konuma geçer ve dönmez. Kamayı vidayla sıkın. Bunu elle yapmanız yeterli olacaktır. Büyük kuvvet uygulamaya gerek yoktur.

Varus-valgus dekompresyonunun ayarlanması:
İpucu: M.4s OA ürününün nasıl ayarlanacağı konusunda kapsamlı bir açıklama yapması için eğitimli personele başvurun. Bu, kullanıma hızlı bir şekilde hakim olmanıza ve ortezden en uygun desteği edinmenize yardımcı olur.
Oturun ve varus-valgus ayarlanabilir menteşeleri bir allen anahtar kullanarak doğal konuma ayarlayın. Ortez menteşesi tamponu yüzeyin üzerini örttüğünde ancak çok az basınç ürettiğinde veya hiç üretmediğinde doğal konuma ulaştınız demektir.
Ayağa kalkın ve gerilimi çeyrek devire ayarlayın (her iki ayar vidasında). Bu, ortezi ilk kez giydiğinizde iyi bir başlangıç ayarıdır. İsterseniz, ortezleri birlikte teslim edilen çeşitli menteşe pedleriyle dizinizin genişliğine göre ayarlayabilirsiniz. Atelin düzgün bir şekilde oturmasına dikkat edin. Konservatif (ameliyatsız) tedavi için başlangıçta günde iki saatten fazla giyilmemelidir. Ardından, ne kadar iyi tolere ettiğinize bağlı olarak daha uzun süreler giyebilirsiniz. Normalde ağrıya neden olan aktiviteler için ortez giymek en önemlisidir. Dekompresyon allen anahtarla zamanla veya gün boyunca kademeli olarak ayarlanabilir.
Ameliyat sonrası tedavilerde gerilim olduğunda ortez her zaman giyilmelidir. Talimatlar için doktorunuza danışın.

Dikkat:
Aşırı ayarlar terapötik değere sahip değildir, sadece ilave rahatsızlığa neden olurlar.
Şu durumlarda ne yapabilirim:
Atel kayarsa:
Arka uyluk kemerinin (#5) baldır kasının üzerinde olduğundan emin olun.
Kapakları diz pedlerinden çıkarın ve pedleri doğrudan cildinizin üzerine giyin. Cilt reaksiyonlarına dikkat edin. Çok hassas cilde sahip kişilerde cilt tahrişi oluşabilir.
Ateli kıyafetlerin üzerine giymeyin.
Pedler yıpranırsa:
Yedek pedleri yeniden satın alabilirsiniz. Uzman personellerimiz size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Ayrıntılar

Standart renkler


Malzeme bileşenleri

Avional, velur, polyester, PU köpük


Yıkama talimatları

Sabun artıkları, losyonlar ve merhemler ciltte tahrişe ve malzemede yıpranmaya neden olabilir.
Tampon ve kılıfları elde ve mümkünse medi clean temizleyici kullanarak yıkayın.

 • Beyazlatıcı kullanmayın.
 • Kendiliğinden kurumaya bırakın.
 • Ütülemeyin.
 • Kuru temizlemeye vermeyin.

Normal kullanımda menteşe mekanizması herhangi bir bakım gerektirmemelidir, ancak teflon sprey ile yağlanabilir. Menteşe vidalarının sıkılığını düzenli olarak kontrol edin, gerekirse bunları sıkın.


Boyut


Boyut

XS – XXL

Varyantlar

Varus
Valgus
Sağ
Sol

Tıbbi özellikler

Endikasyonlar

 • Konservatif:
 • Bağ dokusu instabilitesi ile kombine olmuş ciddi orta veya yan gonartroz (en az seviye III)
 • HTO öncesi tek kompartımanlı rahatlama (Brace testi)
 • Ağrılı stres kırıkları rahatlaması için (örn. tibia başı)
 • Medial ve lateral kompartmanlara aşırı yüklenme
 • Ameliyatın kontrendike olduğu durumda kalıcı rahatlama
 • Ameliyat sonrası:
 • Kıkırdak ameliyatı/kondroplasti/menisküs refiksasyonu/medial veya lateral kompartmanlarda gerekli olan ameliyat sonrası rahatlamayla birlikte displasman osteotomisi

Kontrendikasyonlar

 • Kombine yan ve orta osteoartrit

Daha fazla bilgi

Videolar

İletişim

Contact