Medikal tromboz profilaksisi çorapları (MTPS)

Tromboz profilaksisi

medi medikal tromboz profilaksisi çorapları

medi medikal tromboz profilaksisi çorapları

Yatakta immobilize haldeyken veya hareketliliğimiz kısıtlandığında, kirli kanın kalbe geri pompalanmasına önemli bir katkı sunan baldır kasları işlevsiz hale gelebilir. Medikal tromboz profilaksi çorapları bacaklardaki yüzeysel damarlara basınç (kompresyon) uygular. Topuktan uyluğa doğru azalan bir basınç gradyanına sahiptirler. Böylece kan küçük çaplı damarlardan daha hızlı bir şekilde kalbe geri akabilir. Bu da kanın damarlarda birikmesini ve tehlikeli kan pıhtılarını (tromboz) etkili bir şekilde önler.

Preventing deep vein thrombosis

"Avrupa'da yaşayan her bireyin hayatının bir anında tromboz geçirme olasılığı yüzde üçtür. Ven trombozu, pulmoner emboliye yol açabilir. Bu, Almanya'da üçüncü en yaygın ölüm nedenidir ve özellikle de hastanelerde yatağa bağlı hastaların tromboz geçirme riski yüksek olduğundan tromboz profilaksisi önemli bir konudur;.

Hareketsiz kalınan tüm dönem boyunca veya hasta yatağa bağlı olduğu sürece medikal tromboz profilaksisi çoraplarının giyilmesi tavsiye edilir. Bu özellikle de dinlenme evrelerinde ve gece boyunca geçerlidir. Hastanın ancak kirli kanın işlevsel ve uygun bir şekilde kalbe dönüşünü garanti eden fiziki duruma kavuştuktan sonra anti-emboli çoraplarını giymeyi bırakması ve kompresyon giysisi ile devam etmesi önerilir.

Hastalar hareket edebilir hale geldikten sonra dolaştıkları müddetçe tromboz profilaksisi çoraplarını çıkarabilirler (bkz. AWMF yönlendirme notu ""Medikal tromboz profilaksisi çorapları (CMTS)"", No. 037/006, son değişiklik 6 Mayıs 2004)."