Omuz destekleri

Omuzdaki gerilimi etkin bir şekilde azaltır

Omuz destekleri

Hareketli ve hassas: omuz eklemi

Omuz eklemi, insan vücudundaki en hareketli eklemlerden biridir. Kürek ve köprücük kemikleri, humerus başıyla birlikte oldukça esnek bir eklem oluşturur. Bu da yazı yazma veya güçlü bir şekilde fırlatma ve ağır nesneleri kaldırma gibi hassas aktiviteleri gerçekleştirmemizi sağlar. Eklem esas olarak kaslar, tendonlar ve bağlarla bir arada tutulduğundan ve hiçbir suretle kemikli yapılarca korunmadığından, geniş bir hareket alanı mümkün olur. Omzun aynı zamanda kırılmalara karşı da özellikle duyarlı olmasının nedeni budur. Destek, eklemin hareket etmesini önler ve iyileşmeyi destekler.

Destekler omzu stabilize eder, rahatlatır ve korur

Örneğin omuz eklemi, düşme sonrasında veya aşırı zorlandığında, sert ve ağrılı hale gelebilir. Bu semptomlar hastaları fiziksel olarak ciddi şekilde kısıtlar. Omuz çıkık veya kırığına ilaveten omuz eklemindeki boşluğun daralması anlamına gelen "impingement sendromu (yada omuz sıkışması)" da en sık rastlanan ağrı nedenlerinden biridir. Bu durumda, kemik bileşenleri birbirine sürtünür ve aralarındaki tendon veya bursa gibi yumuşak dokuları ezer.

medi omuz destekleriyle rahatlatıcı tedavi

Omuz destekleri, bir ameliyattan sonra omzun dinlenmesi veya hareketsiz hale getirilmesi gerektiğinde kullanılır. Aynı zamanda, donuk veya omuz eklemi çıkığı vakalarından sonra eklemin iyileşmesini destekler ve eklemi stabilize ederek korurlar.